Unija poslodavaca Srbije zatražila je da javni sektor na vreme izmiruje obaveze prema privredi i predložila da se umesto 100 evra, građanima podele vaučeri za kupovinu domaće robe.

Sponsored links:

Unija poslodavaca Srbije predlože da se svakom punoletnom građaninu umesto novčanog iznosa od 100 evra daju vaučeri iste vrednosti sa kojima bi isključivo mogli da se plate proizvodi domaćeg porekla i usluge koje pružaju domaće firme.

– Ideja je da se potroši isključivo za domaće proizvode i domaće usluge. Na primer, deo novca za kartu Er Srbije, aranžman za letovanje u Srbiji, deo za plaćanje struje, telefona. Od tih 100 evra, praktično 80 ide građanima, a državi se vraća u kasu 20 kroz PDV. Dakle 80 u potrošnju (oko 400 miliona evra) – rekao je za Telegraf Biznis Andreja Brkić, predsednik Izvršnog odbora Unije poslodavaca Srbije (UPS).

Drugi predlog je da se napravi e – novčanik, da ne bi odlazio novac u sivu zonu, jer je pretpostavka da se 19 miliona ne bi vratilo u kasu, nestalo bi, jednostavno, objašnjava on.

– Država je svesno to uradila, delom bi trebalo da se stimulišu preduzeća, kroz deo da se vrati u kasu, kako bi se i ona napunila. Dakle, da deo ode kao stimulacija domaćih firmi, drugo, da izbegnemo vaučerom da ode bilo šta u sivu zonu i treće, da se vrati PDV u kasu – dodaje Brkić.

Karta Er Srbije i roba made in Serbia

Kako je navela Unija, moglo bi se predvideti da se ovim vaučerima plati deo avio karte, ali samo za domaćeg avio prevoznika, kupe svi prehrambeni artikli i alkoholna pića, odeća, obuća, hemija, aparati za domaćinstvo, zaštitna sredstva, đubriva za poljoprivredu, građevinski materijali, ali sve to proizvedeno u Srbiji, te da se mogu platiti komunalne usluge, studentski domovi, prevoz u domaćem saobraćaju, ugostiteljske usluge u domaćim objektima i drugo.

Iz Unije poslodavaca Srbije podsećaju na izuzetno dobro iskustvo sa vaučerima kojima su se plaćale turističke usluge u zemlji. Na ovaj način bismo direktno u srpsku privredu upumpali znatan iznos novca, odnosno naš bi novac i završio na računima naših, domaćih firmi koje su i punile budžet, naravnouz obezbeđen povrat 20% PDV-a u državnu kasu, predlaže Unija.

Platite dug

Unija poslodavaca zamolila je Krizni štab za otklanjanje nastalih i sprečavanje mogućih štetnih posledica zarazne bolesti Covid 19 po privredu da pozovu javni sektor da izmiri dospele obaveze privredi.

U Uniji poslodavca Srbije navodi se da im se ovih dana u velikom broju obraćaju preduzeća navodeći da im javni sektor ne izmiruje dospele novčane obaveze iz komercijalnih transakcija.

– Privrednici navode da su svoje ugovorne obaveze-isporuku dobara, odnosno pružanje usluga uz naknadu izvršili u svemu u skladu sa ugovorom i u roku, ali da ni posle više upućenih poziva za plaćanje, obaveze od strane dužnika iz javnog sektora nisu izvršene u skladu sa Zakonom o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama – navodi se u saopštenju.

Oni pozivaju Vladu Srbije da adekvatnim tumačenjem ili jasnim saopštenje pozovu javni sektor da, kao i svi ostali privredni subjekti, pokažu odgovornost koja se pogotovo u ovom vanrednom stanju od njih očekuje.

Sponsored links: